Računalniki so v današnji digitalni dobi postali nepogrešljivo orodje za opravljanje številnih opravkov. Preko njih se lahko zabavamo, izobražujemo ali delamo. Princip delovanja prenosnikov, namiznih računalnikov, tablic in drugih naprav je osnovan na spominu oziroma zmožnostjo shranjevanja podatkov na spominske medije. Ker se lahko omenjeni mediji kadarkoli okvarijo, je reševanje podatkov iz diska ključnega pomena. Omogoča nam, da is okvarjenega računalnika restavriramo razne digitalne vsebine, ki jih nujno potrebujemo. Mogoče je povrniti slike, pisarniške datoteke, aplikacije in druge elemente.
Reševanje podatkov iz trdega diska, zaradi mehaničnih poškodb
Napredek tehnologije shranjevanja informacij v računalniškem svetu je v zadnjih nekaj desetletjih močno napredoval. Tako nekateri proizvajalci nudijo 5-letno ali višjo garancijo na delovanje spominskih medijev. Kljub temu je mogoče, da pride do raznih mehaničnih okvar na klasičnih mehaničnih diskih, saj so sestavljeni iz magnetnih plošč, elektro motorjev in drugih komponent. Za mehanične okvare so večinoma zadolženi neprimerni pogoji delovanja, kot so visoka vročina, prevelika vlaga v prostoru, tresljaji in fizični udarci.

Klasični spominski mediji so občutljive naprave, zato lahko v primeru poškodovanja notranjih komponent prenehajo delovati. Tako je potrebno reševanje podatkov iz trdega diska, da povrnemo izgubljene digitalne vsebine. Tehniki jih lahko presnamejo na USB ključ, drugi navadni disk, SSD ali drugo spominsko napravo.
Reševanje podatkov iz trdega diska s kloniranjem
Potek restavriranja vsebine na spominskem mediju pogosto poteka preko procesa kloniranja. Če magnetne plošče niso preveč poškodovane in delujejo, je mogoče z različnimi postopki klonirati okvarjen disk. Tako se vsa vsebina prenese na svež disk. To je izredno zaželeno, saj se prekopirajo vsi podatki iz ene spominske enote na drugo. To je pogosto tudi zelo počasen postopek, vendar izredno učinkovit.
V primeru, da so magnetne plošče poškodovane je potrebno razstavljanje samega diska in opravljanje raznih finih mehaničnih popravil. To je bolj zamudno, vendar je načeloma mogoče tudi iz močno poškodovanih medijev pridobiti vse ali vsaj večino shranjene vsebine.
Reševanje podatkov iz trdega diska računalnika okuženega z virusi
Uporaba spleta je dandanes lahko zelo nevarna, če ne uporabljamo požarnega zidu in kakovostnega protivirusnega programa. Neglede na varnostne protokole, ki jih upoštevamo, je mogoče pridobiti virus v elektronskem sporočilu, z obiskom določene spletne strani, namestitvijo sumljive aplikacije in podobno.
Virusi hitro izbrišejo, zaklenejo ali drugače onesposobijo ključne podatke na našem računalniku. Če se nam to pripeti, je najbolje, da zaupamo reševanje podatkov iz diska izkušenim strokovnjakom. Tako zagotovimo, da ne bomo izgubili dragocenih shranjenih digitalnih vsebin. Tudi iz hudo poškodovanih spominskih medijev je mogoče pridobiti vse ali pa vsaj večino shranjenih vsebin, kar je zelo dobrodošlo za mnoge poslovne in osebne uporabnike.