Paprika, skupaj z drugimi plodovkami, kot sta paradižnik in jajčevec, sodi med zelenjavne vrste, ki se pogosto uporabljajo v kulinariki zaradi svojih sočnih, okusnih in barvitih plodov. Raznolikost barv paprike, ki vključuje rumeno, oranžno, rdečo in zeleno ter mešane odtenke, izhaja iz rastlinskih pigmentov, ki so prisotni v plodovih. Poleg različnih barv paprike poznamo tudi pekoče vrste, znane kot čili, ki se v prehrani uporabljajo kot začimba.
Sestava paprike in vpliv na zdravje
Sveža paprika je izjemen vir vitamina C, ki igra pomembno vlogo pri delovanju imunskega sistema in prispeva k normalnemu delovanju živčnega sistema ter zmanjšuje utrujenost in izčrpanost. Rdeča paprika vsebuje tudi vitamin E, močan antioksidant, ter vitamin A, ki je ključen za ohranjanje zdrave kože in vida.
Paprika je nizkoenergijsko živilo, obenem pa predstavlja dober vir prehranskih vlaknin. Za njeno značilno barvo so odgovorni rastlinski pigmenti, imenovani karotenoidi. Kapsantin in kapsorubin sta prisotna v večjih količinah v rdeči papriki, lutein v rumeni in zeleni papriki, medtem ko oranžna paprika vsebuje β–karoten, ki ga telo presnovi v vitamin A, pomemben za dober vid.
Paprika je manj obstojna zelenjava in je precej občutljiva na glivične okužbe. Kakovost paprike je odvisna od njenih senzoričnih lastnosti, kot so barva, oblika, velikost, čvrstost in okus, ter hranilne vrednosti. Ena od težav pri papriki je hitra izguba teže, hranilnih snovi in staranje po obiranju. Na sobni temperaturi lahko papriko ohranimo le za kratek čas (3–4 dni), vendar z nižjimi temperaturami in ustrezno relativno vlažnostjo lahko podaljšamo njen rok trajanja. V hladilniku lahko paprika zdrži tudi do 14 dni.
Priprava paprike
Paprika ima v kulinariki posebno mesto zaradi raznolikosti barv, arom in okusov, ki obogatijo številne jedi. Plodovi paprike se uporabljajo tako sveži kot toplotno obdelani. Pogosto jih najdemo v solatah, omakah, juhah ter kot samostojne mesne ali brezmesne jedi. S svojo vsestranskostjo paprika poživi marsikateri obrok.
Jesen prinaša obilje vitaminov in mineralov v naše vrtove, med katerimi je tudi paprika, ki nas vabi s svojo barvno paleto, ki sega od rumene, zelene do temno rdeče. To je pravi čas za vlaganje paprik, da bomo uživali v njihovem okusu tudi pozimi. Paprika je v naše kraje prišla z odpravo Kolumba, ko so jo njegovi mornarji prinesli iz Amerike, nekateri drugi pustolovci pa so jo pripeljali tudi iz Indije. Danes poznamo številne vrste paprik, ki so lahko različnih barv – od rdeče, rumene, oranžne, zelene, bele, vijolične, pa tudi črne.
Obstaja tudi ogromno različnih oblik paprik, od podolgovatih, okroglih, oglatih, koničastih, zvonastih pa do ovalnih. Okus paprike je lahko sladek ali pekoč, poleg tega poznamo tudi začimbne paprike, kot so feferoni in čiliji. Paprika je zelo zdravo živilo, še posebej, ko je v sezoni zorenja. Vsebuje več vitamina C kot limona, bogata pa je tudi z vitaminom B6, kalijem, železom, betakarotenom, folno kislino in drugimi zdravilnimi snovmi. Spodbuja izločanje sline in želodčnih sokov, krepi žilje, izboljšuje prebavo, deluje protibakterijsko in pomaga pri koncentraciji.
Papriko lahko uživamo surovo, jo pečemo, kuhamo ali uporabljamo kot začimbo. Odlično se dopolnjuje s paradižniki, bučkami in jajčevci. Lahko jo polnimo z različnimi polnili, od mesa do krompirja, ter pripravimo okusno omako, ki bo glavna jed.
Za vložene paprike potrebujemo 5 kg očiščenih paprik, 1 liter kisa za vlaganje, 1,5 litra vode, 2 dcl olivnega olja, 12 dag soli in 12 dag sladkorja. Paprike najprej dobro operemo, prerežemo na polovico in odstranimo peščevje. Če so paprike večje, jih lahko razrežemo na štiri dele. V široko kozico nalijemo kis, vodo, olje, sol in sladkor.
Ko mešanica zavre, vanjo postopoma dodajamo paprike in jih kuhamo od osem do deset minut. Po kuhanju jih vzamemo iz kozice in razporedimo po pekaču, da se ohladijo. Ohlajene paprike nadevamo v pripravljene kozarce in jih zalijemo z ohlajeno mešanico, v kateri smo jih kuhali. Kozarce dobro zapremo in shranimo na temnem in hladnem mestu, kjer jih lahko uživamo pozimi.